Mies seisoo pellon edessä ja kauempana siintää maatalousrakennuksia.

Aurinkopaneelit ja sähköauton latauspiste tuovat sähköä ja säästöjä maatalousyrittäjien arkeen

Vesa ja Anne Puro halusivat parantaa yrityksensä ja kotinsa energiaratkaisuja, jotta sähkökustannukset laskisivat ja energiankäyttö tehostuisi. Nyt heinät kuivuvat aurinkosähköllä, ja auto latautuu älykkäällä sähköauton latauspisteellä.

Maatalousyrittäjät Vesa ja Anne Puro asuvat ja työskentelevät tilallansa Mäntsälän Sälinkäällä. He kasvattavat ja toimittavat useille myymälöille lemmikeille tarkoitettua laadukasta heinää ja olkea. Yrityksen toimintaan he tarvitsevat runsaasti sähköä.

”Sähkönkulutus on maataloudessa sen verran suurta, että koimme aurinkopaneelit hyväksi vaihtoehdoksi. Laskimme, että voisimme hyödyntää aurinkosähköä hyvin, koska heinäkuivureiden sähkömoottorit käyttävät kesäisin paljon sähköä. Pakkaustoimintakin pyörii koko ajan. Myös takaisinmaksuaika ja paneelien hinnat tuntuivat kohtuullisilta”, Vesa taustoittaa.

Kun päätös aurinkopaneelien hankkimisesta syntyi, Vesa ja Anne alkoivat etsiä niiden toimittajaa ja asentajaa.

”Pyysimme tarjouksia ja Nivos valikoitui hyväksi toimittajaksi paikallisuuden ja kilpailukykyisen hinnan vuoksi. Nivos tuntui tutulta ja turvalliselta vaihtoehdolta.”

Onnistunut aurinkopaneeliasennus – ”Asiat menivät, kuten sovittiin”

Keväällä 2024 asensimme heinäkuivurin katolle 36 aurinkopaneelia, jotka ovat teholtaan yhteensä 15,12 kWp.

”Kaikki sujui hyvin aina ensimmäisestä puhelusta lähtien. Puhelun aikana sovimme katselmointiajan, jonka jälkeen aurinkopaneelit asennettiin. Oli helppoa ja yksinkertaista, ja nyt kaikki toimivat. Asiat menivät, kuten sovittiin.”

Vesan mukaan sähkölaskut ovat laskeneet, eli tavoite on täyttynyt.

”Kesäisin näkyy selvästi, että sähkölaskut ovat pienentyneet ja sähkön ylituotannosta on mennyt vähän myyntiinkin joinain kuukausina.”

Heinäkuivurin katolla sijaitsee 36 aurinkopaneelia.

Sähköauton latauspiste täydentää tilan energiapaletin

Hybridiauton myötä Puroja alkoi kiinnostamaan myös sähköauton latauspiste. Vesa soitti jälleen meille Nivokseen ja kertoi tarpeistaan. Päädyimme siihen, että paras ratkaisu on kuormanhallinnallinen älykäs kotilatauskeskus. Sen avulla Purot pystyvät hallitsemaan koko kotinsa sähkön käyttöä tehokkaasti niin, ettei kaikki kodin sähkölaitteet kuormita yhtä aikaa kiinteistön sähköverkostoa. Asensimme latauspisteen kesällä 2025.

”Kaikki hoitui jälleen helposti. Asennusvaiheessa näytin latauspisteelle suunnitellun paikan aamulla, ja kun palasin illalla takaisin, latauspiste oli valmiina ja ympäristö siisti. Latauspiste toimii kuten pitää ja auto latautuu nopeammin. Olen tyytyväinen.”

Auto latautuu nyt älykkäästi ja nopeasti latauspisteellä.

Suosittelisin Nivosta, koska ei ole mitään syytä miksi en suosittelisi. Kaikki toimi ja toimii nytkin. Ostan palvelun tai tuotteen mieluummin omalta kylältä kuin tuntemattomalta”, Vesa tuumaa.

Kari Rissanen

myyntipäällikkö
aurinkopaneelit, ilmalämpöpumput, sähköautojen latauspisteet

Jari Arminen

myynti
aurinkopaneelit, ilmalämpöpumput, sähköautojen latauspisteet


Haluatko pysyä ajan hermolla? Tilaa uutiskirjeemme!

Syötä sähköpostiosoitteesi alla olevaan kenttään ja saat ensimmäisten joukossa tietoa energiaan, veteen ja lämpöön liittyvistä ajankohtaisista aiheista (max 1-2 kertaa kuukaudessa)! Lähettämällä sähköpostiosoitteesi annat meille luvan tallentaa tietosi asiakasrekisteriimme. Käsittelemme asiakastietojasi huolella, tästä linkistä pääset lukemaan tietosuojaselosteemme.