Palomäen sähköasema harmaata taivasta vasten kuvattuna.

Uusi sähköasema ja voimajohto vastaavat kasvavaan sähköntarpeeseen  

Rakennamme uutta sähköasemaa Palomäkeen. Samalla uusimme 110 kilovoltin voimajohdon. Sähköasema ja voimajohto tukevat sähkönkulutuksen kasvua ja vastaavat tulevaisuuden tarpeisiin. Näin varmistamme luotettavan sähkönjakelun kotitalouksiin ja yrityksiin.  

Aloitimme keväällä 2024 sähköaseman suunnittelemisen Palomäkeen. Uusimme sähköaseman rakentamisen yhteydessä Mäntsälä–Palomäki–Kapuli-välisen 110 kilovoltin voimajohdon. Sähköaseman ja voimajohdon myötä pystymme vahvistamaan sähköverkkoamme ja nostamaan alueen sähkönjakelun kapasiteettia. Saimme työt 4,4 kilometrin pituisen voimajohdon osalta päätökseen joulukuussa 2025. Otamme voimajohdon käyttöön, kun Palomäen sähköasema valmistuu. Arviomme sähköaseman valmistuvan maaliskuussa 2026.

Elämme parhaillaan energiamurrosta, mikä on osoittanut sen, että sähköä tarvitaan enemmän. Sähköautojen latausasemat lisääntyvät, akkuratkaisut yleistyvät ja suurien asiakkaiden tehot ovat kovia.  

”Sähkön tehon nousu on väistämätöntä. Palomäen sähköaseman ja voimajohdon avulla saamme nostettua kapasiteettia ja turvattua asiakkaidemme luotettavan sähkönsaannin nyt ja tulevaisuudessa”, sähköverkoista vastaava johtajamme Timo Korpelainen taustoittaa. 

Sähköasema turvaa sähkönjakelun – myös poikkeustilanteissa 

Palomäen sähköasema palvelee Kapulin ja Veturin yritysalueita sekä Mäntsälän taajaman asuinalueita. Sähköasema vahvistaa voimassa olevaa verkkoamme ja parantaa sähkön korvausmahdollisuuksia poikkeustilanteissa. 

”Kaksi lähekkäistä sähköasemaa – Palomäen ja Kapulin sähköasemat – mahdollistavat sen, että pystymme toimimaan poikkeustilanteissa ja korvaamaan tarvittaessa muita sähköasemia. Voimme myös tehdä sähköverkkomme huoltotöitä niin, ettei siitä aiheudu häiriöitä lähialueen asiakkaillemme”, sähköverkon käyttöpäällikkömme Petri Sorjonen selventää. 

Asennamme Palomäen sähköasemalle uuden 20 kilovoltin päämuuntajan vuoden 2026 lopussa, mikä mahdollistaa sähkön kapasiteetin nostamisen myös 20 kilovoltin verkossa. 20 kilovoltin sähköverkko on osa keskijänniteverkkoa, joka siirtää sähköä sähköasemilta lähemmäs kotitalouksia ja yrityksiä.  

Energiamurros vauhdittaa investointeja 

Energiamurroksen myötä sähkönkulutus kasvaa. Jotta muutos on mahdollista, tulee meidän sähköverkkoyhtiönä kehittää sähköverkkoamme. Investoimme lähivuosina sähköverkkoomme keskimäärin 6 miljoonaa euroa vuodessa, kun aiemmin investoimme vuosittain noin 3 miljoonaa euroa. 

Suurimpina investointikohteina uusimme lähivuosina Järvelän ja Mäntsälä-Hikiä-välin 110 kilovoltin voimajohdot. Edessä on myös päämuuntamoiden uusimiset Järvelässä ja Palomäessä. Vaihdamme myös kaikkien asiakkaidemme sähkömittarit varttimittaukseen soveltuviin mittareihin vuoden 2028 loppuun mennessä. Aikaraja koskee kaikkia verkkoyhtiöitä. Näiden lisäksi maakaapeloimme ilmajohtoa, teemme raivaustöitä ja kehitämme sähköverkon automaatiota. 

”Näillä välttämättömillä investoinneilla varmistamme verkkoalueemme sähkön riittävyyden ja toimintavarmuuden tuleville vuosikymmenille”, Timo toteaa. 

Sinua saattaisi kiinnostaa myös:

Sähköverkon kehittämissuunnitelmalla varmistamme sähkön vakaan virtaamisen myös tulevaisuudessa

Uudistuva sähköverkko tuo virtaa Mäntsälään ja lähiseuduille


Haluatko pysyä ajan hermolla? Tilaa uutiskirjeemme!

Syötä sähköpostiosoitteesi alla olevaan kenttään ja saat ensimmäisten joukossa tietoa energiaan, veteen ja lämpöön liittyvistä ajankohtaisista aiheista (max 1-2 kertaa kuukaudessa)! Lähettämällä sähköpostiosoitteesi annat meille luvan tallentaa tietosi asiakasrekisteriimme. Käsittelemme asiakastietojasi huolella, tästä linkistä pääset lukemaan tietosuojaselosteemme.