
Uutiskirjeemme suosituimmat sisällöt helmikuussa 2025
Helmikuun IisiArki-uutiskirjeemme tutustutti viiden eri aiheen pariin. Nyt sinäkin voit tutustua uutiskirjeeseen tämän artikkelin kautta. Uutiskirjeen kolme suosituinta artikkelia olivat:
- Vielä ehdit vastata verkkosivukyselyymme ja osallistua lahjakortin arvontaan!
- Tilaa valokuituliittymä nyt, säästät jopa 600 €!
- Paikallisesti omistettu energiayhtiö on kuntalaisten etu
Tutustu tästä helmikuun uutiskirjeen kaikkiin aiheisiin:
Paikallisesti omistettu energiayhtiö on kuntalaisten etu
”Suomessa on viime aikoina käyty keskustelua siitä, miten kunnat tai kaupungit ovat myyneet omistuksiaan paikallisista energiayhtiöistä ulkomaisille sijoittajille. Samaan aikaan hallitus on linjaamassa, että vesilaitosten myynti yksityisille toimijoille kielletään kokonaan. Tässä tilanteessa on hyvä pysähtyä miettimään, miksi Mäntsälässä ei ole ollut tarvetta myydä paikallista energiayhtiötä – ja miksi se on ollut viisas ratkaisu.
Sähköverkko ja vesihuolto ovat luonnollisia monopoleja. Tämä tarkoittaa, että yhdellä alueella on vain yksi sähkö- tai vesiverkko, koska rinnakkaisten verkkojen rakentaminen ei olisi taloudellisesti järkevää. Kaukolämpöverkko toimii samalla periaatteella, vaikka se kilpaileekin muiden lämmitysmuotojen kanssa. Sähkön, veden ja lämmön jakelussa kyse on myös huoltovarmuudesta – ja erityisesti puhdas juomavesi on jokaiselle meistä elintärkeä asia.
Mäntsälässä paikallinen energia- ja infrayhtiömme Nivos on kunnan omistama. Kokemukseni mukaan energiayhtiö on omistajalleen arvokas omaisuuserä, jonka merkitys on paljon muutakin kuin taloudellinen. Tärkein tehtävämme Nivoksella on huolehtia siitä, että alueemme ihmiset ja yritykset saavat vettä, sähköä, lämpöä ja nettiyhteyksiä luotettavasti kaikissa tilanteissa. Tavoitteenamme on olla terveellä pohjalla toimiva ja kehittyvä yhtiö.”
Oletko varautunut häiriötilanteisiin?
Perjantaina 7. helmikuuta vietetään varautumispäivää! Varautumispäivän tarkoituksena on muistuttaa, että jokaisen kotitalouden tulisi olla varautunut pärjäämään itsenäisesti vähintään 72 tuntia. Esimerkiksi ruokaa, vettä ja lääkkeitä olisi hyvä löytyä kotoa riittävästi.
Tänä vuonna varautumispäivän teemana on ”kotivara alkaa vedestä”. Vesi on ensimmäisiä asioita, joita ihminen kaipaa häiriötilanteessa.
Me Nivoksella varaudumme jatkuvasti erilaisiin häiriöihin, jotta sinä asiakkaanamme saisit kotiisi sähköä, lämpöä, vettä ja toimivan nettiyhteyden kaikissa tilanteissa. Varautuminen on kuitenkin yhteispeliä, johon myös kotitaloudet osallistuvat.
Tilaa valokuituliittymä nyt, säästät jopa 600 €!
Älä anna hidastelevan netin syödä hermojasi vaan varmistaa sujuva arki ja tilaa kotiisi huippunopea ja toimintavarma valokuituliittymä. Tilaamalla ajoissa, varmistat valokuidun kotiisi ensimmäisten joukossa tämän vuoden puolella.
Tilaamalla valokuituliittymän taajama-alueelle 31.3.2025 mennessä, saat:
- Valokuituliittymän hintaan 995 € (norm. 1 295 €)
- Kuitu L 1000M -valokuituyhteyden 12 kk ajaksi hintaan 25,25 €/kk (norm. 50,50 €/kk)*.
*Määräaikainen 12 kk sopimus, jonka jälkeen tilaus jatkuu normaalihinnoin toistaiseksi voimassa olevana sopimuksena. Sopimukseen sisältyy kaapeli-tv.
Hinnat sisältää alv 25,5 %. Toimitukset alkavat keväällä/kesällä 2025. Tarjous koskee uusia tilauksia määritetyiltä taajama-alueilta. Aluerajaukset voit tarkistaa kätevästi liittymien saatavuuskartasta.
Usein kysytyt kysymykset sähköstä + vastaukset
Kokosimme verkkosivuillemme sähkön usein kysytyt kysymykset. Löydät sieltä vastaukset muun muassa näihin kysymyksiin:
- Miten voin seurata sähkön kulutustani?
- Mikä sähkönsiirrossa maksaa?
- Mistä verkkopalvelulasku koostuu?
- Mistä saan laskukopion?
- Miten voin muuttaa asiakastietojani?
Vielä ehdit vastata verkkosivukyselyymme ja osallistua lahjakortin arvontaan!
Haluamme, että verkkosivumme palvelevat asiakkaitamme, yhteistyökumppaneitamme ja muita sidosryhmiämme mahdollisimman hyvin. Siksi tarvitsemme apuasi! Vastaa verkkosivukyselyymme ja kerro, mitä mieltä olet nykyisistä sivuistamme ja miten voisimme niitä parantaa. Kyselyyn vastanneiden kesken arvomme 100 euron arvoisen K-ryhmän lahjakortin.
Kysely päättyy perjantaina 7.2.2025 kello 15. Arvontaan osallistuminen on vapaaehtoista ja voit halutessasi vastata nimettömänä. Kiitos, että autat meitä kehittämään verkkosivujamme!
Haluatko pysyä ajan hermolla? Tilaa uutiskirjeemme!
Syötä sähköpostiosoitteesi alla olevaan kenttään ja saat ensimmäisten joukossa tietoa energiaan, veteen ja lämpöön liittyvistä ajankohtaisista aiheista (max 1-2 kertaa kuukaudessa)! Lähettämällä sähköpostiosoitteesi annat meille luvan tallentaa tietosi asiakasrekisteriimme. Käsittelemme asiakastietojasi huolella, tästä linkistä pääset lukemaan tietosuojaselosteemme.